Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya yönetimi, görsel tasarımcılarımız, video ekibimiz markanızı sosyal medyada güçlendirmek için çalışır. Markanızın insanlarla etkileşime girdiği her alanda hedefleriniz için stratejik bir yaklaşım ortaya koyarız.

Planları İnceleyin
Services Neo Client

Biz Sizi Arayalım.

İşinizi geliştirmek için en kısa sürede uzman ekibimiz size ulaşacaktır.
+90 (537) 861 4444
Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Ekteki dosyadan aydınlatma metni ve gizlilik politikalarımızı inceleyebilirsiniz.

İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetimi : Nasıl Başlanır?

Sosyal medya, birbirimizle etkileşim kurma ve iletişim kurma şeklimizi değiştirdi ve tüketicilerin alışveriş yapma ve iş yapma şeklini büyük ölçüde etkiledi. Şu anda, dünya nüfusunun %42’sini oluşturan bir sosyal medya hesabına sahip 3,2 milyardan fazla insan var. Bir işletme yürütüyorsanız ve daha fazla insana ulaşmak istiyorsanız bu harika bir haber çünkü hedef kitleniz tam orada sosyal medyada.

Sosyal Medya Yönetimi Ne Kadar Etkili?

Sosyal medya yönetiminin küçük işletmenizi nasıl etkileyebileceğinin daha iyi bir göstergesi, müşterilerin %74’ünün bir şey satın alırken sosyal medyaya güvenmesidir. Başka bir deyişle, saygın olup olmadıklarını görmek için sadece belirli markaları ve ürünlerini sosyal medyada araştırmakla kalmaz, aynı zamanda influencerların söyleyeceklerini de takip ederler ki bu da bir başka fenomen olarak ortaya çıkmıştır. sosyal medyanın bir sonucu.

Bunu akılda tutarak, küçük işletmeniz için sosyal medya yönetimine nasıl başlayacağınıza ve sosyal medya pazarlamasından nasıl yararlanacağınıza dair eksiksiz kılavuzumuza bir göz atalım.

İşletmeler İçin Sosyal Medya Yönetiminin ve Pazarlamasının 8 Adımı

Sınırlı kaynaklara, bütçeye ve zamana sahip bir işletme için sosyal medya pazarlamasını kurmak ve yürütmek göz korkutucu bir görev gibi görünebilir. Ama öyle olmak zorunda değil. Sosyal medya yönetimine başlamanıza yardımcı olacak 8 adım belirledik:

Hedef Kitlenizi Bulun

Doğru Sosyal Medya Platformlarını Seçin

Göz Alıcı Görselleri Kullanın

Miktar Kalitesini Seçin

İlgili Sohbetlere Çevrimiçi Katılın

Gönderilerinizi Planlayın

Entegre E-Ticaret Seçeneklerini Kullanın

Metriklerinizi İzleyin

1. Hedef Kitlenizin Kim Olduğunu Anlayın

Sosyal medyanın en iyi yanlarından biri, hemen hemen her platformun, müşterilerinizin kim olduğunu ve satın alımlarını yaparken sosyal medyada nasıl davrandıklarını öğrenmenize yardımcı olacak analizlere ve piyasa verilerine erişmenizi sağlamasıdır. İlgili sosyal medya metrikleri ve sosyal medya yönetiminin oluşturduğu raporlar sayesinde mevcut sosyal medya yönetimi be pazarlama yaklaşımınızı denetleyebileceksiniz. Ancak daha da önemlisi, ister bir finans atama yardım hizmeti, isterse bir çevrimiçi mağaza çalıştırıyor olun, bu bilgileri eyleme dönüştürülebilir adımlara dönüştürebileceksiniz.

2. Doğru Sosyal Medya Platformlarını Seçin

Sosyal medya yönetiminin en önemli aşamalarından biri olarak, hedef kitlenizin kim olduğunu bilmek, onların takıldığı sosyal medya platformlarını belirlemenize yardımcı olacaktır. Bu şekilde sosyal medya pazarlama çabalarınızı ve bütçenizi en etkili olacakları yere yönlendirebilirsiniz. Örneğin hedef kitleniz Y kuşağı ve Z kuşağı ise Instagram ve TikTok zamanınızı ve enerjinizi harcamak için iyi yerler olacaktır. Ayrıca, yürüttüğünüz iş türünü de hesaba katmalısınız. Güzellik ürünleri satıyorsanız kesinlikle YouTube‘un yanı sıra Instagram’da da olmalısınız, çünkü bunlar daha çok görselliğe yöneliktir.

3. Dikkat Çekici Görseller Kullanın

Bu sadece Instagram, Pinterest, TikTok ve YouTube için geçerli değildir, çünkü bu verilen bir şeydir. Ayrıca tüm sosyal medya platformlarında yüksek kaliteli görseller kullanmalısınız çünkü görseller, özellikle giyim, makyaj veya mobilya gibi ürünler satıyorsanız müşterilerinizin satın alma kararlarını etkiler. Bir hizmet pazarlıyorsanız, işler biraz daha zorlaşır, çünkü fotoğraf ve videoların şirket kültürünüzü aktarabilmesi ve üretken ve mutlu çalışanları gösterebilmesi gerekir. Bu durumda belki de en iyi sosyal medya yönetimi seçeneği, sosyal kanıt elde etmek için kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanmak olacaktır.

4. Miktar Üzerinden Kaliteyi Seçin

Tüm bu farklı sosyal medya platformlarında sizi bekleyen çok iş var gibi görünebilir. İşleri kolaylaştırmak için, en azından başlangıçta, mevcut içeriğinizi başka bir amaca uygun hale getirebilir ve farklı platformlarda yayınlamak için optimize edebilirsiniz. Ayrıca, yalnızca önemli platformlara odaklanmak ve özgün ve izleyici için değer sağlayan içerik oluşturmak daha iyidir. Sosyal medya yönetimi bu kriterlerin neler olduğuna net cevaplar bulacaktır. Müşterilerin influencerları bu kadar çok dinlemesinin nedenlerinden biri, onların, meçhul bir kurumsal varlık değil, tıpkı kendileri gibi sıradan insanlar olmalarıdır. Bu nedenle, sosyal medya yayınlarınızı gerçek ve dürüst yapın, hedef kitleniz buna göre yanıt verecektir.

5. İlgili Sosyal Medya Sohbetlerine Katılın

Sosyal medya sohbetlerinde yer almak, sosyal medya izleyicilerinizle etkileşim kurmanın yollarından biri olsa da, bundan çok daha derine iner. En azından bu konuşmalardan haberdar olmak, sektörünüzdeki trendleri ve gelişmeleri tespit etmenize ve ayrıca hedef kitlenizin sıkıntılı noktalarını belirlemenize yardımcı olacaktır. Ardından, gerektiğinde yanıt verin ve işinizi bir otorite kaynağı olarak kurun. Sosyal medya varlığınızı, özellikle kullanıcı şikayetlerini ele alırken ve gerekirse hasar kontrolü yaparken müşteri desteği sağlamanın bir yolu olarak da değerlendirebilirsiniz. Tüm bu şeyler bir araya geldiğinde, hedef kitlenizle bir ilişki kurmanıza yardımcı olacak, sosyal medya yönetiminizi güçlendirecektir. Linkedin hesabınızdan marka iletişimizini takip edin.

6. Gönderilerinizi Planlayın

Sosyal içerik takvimi oluşturmak, içeriğinizi önceden oluşturmanıza ve ardından planlama araçlarını kullanarak yayınlamanıza yardımcı olur. Bu, bazı sosyal medya çalışmalarınızı otomatikleştirecek ve günde birkaç kez kontrol etmek yerine sosyal medyanıza yalnızca günde bir kez erişmeniz gerekecek. Ayrıca, sosyal medya pazarlaması önemli olsa da, işinizi gerçekten büyütmek ve geliştirmek ve kaliteli bir ürün veya hizmet oluşturmak daha da önemlidir. Sosyal medya yönetiminin bir kısmını otomatikleştirerek, kazancınıza odaklanabileceksiniz. Bütçeniz izin veriyorsa, sizin için bazı görevleri yerine getirmesi için bir sosyal medya yönetimi uzmanı veya serbest çalışan bir kişi tutabilirsiniz. Her platform için, en iyi saatleri bulmak için, sosyal medyada yayınlamak için en iyi zamanları kontrol edin.

7. Sosyal Ticareti Uygulayın

Sosyal medya, müşterilerinizin satın alma kararlarını etkilese de, ürün veya hizmet satın alırken mutlaka sosyal medyayı kullanmayabilirler. Ancak bunu değiştirebilirsiniz, çünkü giderek daha fazla sosyal medya platformu sosyal ticareti tanıtıyor. Instagram ve Pinterest öncülük ediyor ve Facebook‘un ürün kataloğu özelliği özellikle kullanışlı. Son olarak, görseller, ürün özellikleri, ürün açıklaması ve fiyat dahil olmak üzere e-ticaret mağazalarında göreceğiniz her şeyi içermesi gereken ayrıntılı ürün bilgileri hazırlamanız gerekir. Ayrıca sosyal medya yönetiminin başarılı olması için, özellikle envanterinizde sık sık değişiklik varsa, bu bilgileri güncel tuttuğunuzdan emin olun.

8. Sosyal Medyadaki Performansınızı İzleyin

Sosyal medya pazarlama çabalarınızın işe yarayıp yaramadığını görmek için işletmeniz için en önemli metrikleri takip etmeniz gerekir. Sosyal medya yönetimi bu süreçte kritik rol oynar. Elbette, beğeniler ve yorumlar harika, ancak dönüşüm oranınıza da bakmalısınız. Bahsettiğimiz gibi, neredeyse tüm sosyal medya platformları analiz araçları sunar, bu yüzden onların sizin için çalışmasını sağlamaktan korkmayın. Ayrıca neyin işe yaramadığını belirleyebilecek ve zamanınızı ve paranızı başka bir yere yönlendirebileceksiniz. Sosyal medya yöneticisi tarafından tüm süreci sizin için yönetmeye hazırız.

Bize kısaca NEO derler.

İşinizi daha kolay yapabilmeniz için, tecrübemizi yenilikçi bakış açımızla harmanlayarak size özgü çözümler sunuyoruz. Doğru yöntemlerle geliştirilen verimli çözümler, işinizi bugünden başlayarak daha kolay yapmanızı sağlar; size de uzmanı olduğunuz işi yapmaya daha çok zaman ayırma imkanı sunar.

İşinizi büyütmek için doğru yatırımın şart olduğuna inanıyor ve bunu üst düzey danışmanlık hizmetimizle harmanlayıp sizlere sunuyoruz.

We Handle IT

Services NEO

Services Neo Client

Biz Sizi Arayalım.

İşinizi geliştirmek için en kısa sürede uzman ekibimiz size ulaşacaktır.
+90 (537) 861 4444
Mesajın için teşekkürler. Gönderildi.
Mesajınızı göndermeye çalışırken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Ekteki dosyadan aydınlatma metni ve gizlilik politikalarımızı inceleyebilirsiniz.