Organik Trafik ve Düşmesinin En Önemli 4 Nedeni

Yazan Kaan YARLIGAN, 23 Eylül 2021

Dijital pazarlama çalışmalarınızın başarılı olması için, sitenize gelen organik trafiğin nereden geldiğini ve hangi faktörlerin artmasına veya azalmasına neden olduğunu anlamanız gerekir. Bunu yapmanıza yardımcı olmak için, Google Arama Merkezi blogu yakın zamanda organik trafik azalmasının 4 ana nedenini ve bunları nasıl tanımlayabileceğinizi açıklayan bir makale yayınladı.

Services Neo Blog 0014 1

Organik Web Trafiğinizin Düşmesinin En Önemli 4 Nedeni

Google arama merkezine göre, genel organik trafik grafiğini analiz ederek, web sitenize gelen organik trafik neden düşmüş öğrenebilirsiniz. Grafiğin tepe ve vadilerinin şekline bağlı olarak 4 farklı durum vardır.

google arama trafigi

1. Site Genelinde Teknik Sorunlar veya Manuel İşlemler

Bu durumda organik trafikte düzelmeyen keskin bir düşüş göreceksiniz. Bu, Google’ın sayfalarınızı taramasını, dizine eklemesini veya kullanıcılara görüntülemesini engelleyen teknik sorunlardan kaynaklanabilir. Ayrıca, web yöneticisi yönergelerini ihlal ettiği için Google’ın cezası anlamına gelen manuel bir işlemden de kaynaklanabilir.

Bu tür bir sorunu gidermek için sorunun tam olarak ne olduğunu bulmalı ve hızlı bir şekilde çözmelisiniz.

2. Sayfa Düzeyinde Algoritma Değişiklikleri veya Teknik Sorunlar.

Bu durumda, organik trafik düşüşü daha az belirgindir ve grafiğin alt kısmı dengelenmeden önce hafifçe salınır.

Google, arama sonuçlarını sıralama biçimini sürekli olarak günceller ve bazen bu güncellemeler size zarar verebilir ve sitenizin normalden daha az organik trafik almasına neden olabilir. Bu durumda, organik trafikteki düşüşten kurtulmak için SEO yaklaşımınızı uyarlamanız ve güncellemeniz gerekecektir.

3. Raporlama Sorunları

Kimse mükemmel değildir ve Google da değildir. Bazen sitenizde aslında bir sorun olmayabilir ama organik trafikte geçici bir düşüş görürsünüz. Bu durumda organik trafikte ani bir düşüş göreceksiniz ve sorun çözüldüğünde normal seviyeye geri dönecektir. Bilgilerin bozulmaması için bunu kendi rapor ve tahminlerinizde düzeltmeyi unutmayın.

4. Mevsimsellik

Grafiğinizde düzenli olarak tekrar eden tepeler ve vadiler var mı? Öyleyse, organik trafikteki düşüşler mevsimsellikten kaynaklanıyor olabilir, yani ürününüz veya hizmetiniz yılın belirli zamanlarında daha fazla talep görüyor olabilir.

Mevsimsel kalıpları ve eğilimleri daha iyi belirlemek için grafiği önceki yıllarla karşılaştırmayı deneyin veya sitenizle ilgili anahtar kelimelerin farklı zamanlarda oluşturduğu ilgiyi değerlendirmek için anahtar kelime planlayıcı ve Google Trendler gibi araçları kullanın.

arama ilgi mevsimsellik

Kendinizi bu durumda bulursanız, yapılacak en iyi şey pazarlama stratejinizi sezonluk kampanyalar başlatarak farklı talep seviyelerine cevap verecek şekilde planlamaktır.

Bu Dalgalanmaları Nereden Analiz Edebilirsiniz?

Bunları Google Analytics‘te veya Hubspot veya WordPress gibi kişisel trafik analiz aracınızda arayabilirsiniz. Ancak bunun için ideal araç Google Search Console’dur.

Alan adınızı, alt alan adınızı veya klasörünüzü bu araca kaydettirmek ücretsizdir ve son bir buçuk yıldır Google’daki organik trafik iniş çıkışını izlemenize olanak tanır.

Trafiğinize ne olduğunu öğrenmenin en iyi yolu, Google Arama Konsolu’ndaki “Performans” raporundaki grafiğe gitmek ve burada dalgalanmaları analiz edebilir ve web sitenizde tam olarak neler olduğunu görebilirsiniz.

servicesneoallbanner scaled

Google My Business Optimizasyonu

GMB’nin ne olduğunu muhtemelen biliyorsunuzdur ve ilgilendiğiniz ürün ve hizmetleri bulmak için kullanmışsınızdır. Şimdi, bu 11 ipucuyla kendi markanız için profilinizi optimize etmenin ve kendi markanız için optimize etmenin zamanı geldi.

Yazımızı İncelemekTıklayın: Google My Business Optimizasyonu: Profilinizi Geliştirmenin 11 Yolu

Dijital Varlık Yönetimi:

Dijital varlıklarınızı nasıl yönettiğinizi hiç düşündünüz mü? Pazarlama planınızı uygularken, giderek daha fazla veri parçası, farklı formatlarda içerik, lisanslar, farklı platformlardaki hesaplar vb. biriktirirsiniz. Bu, kaotik hale gelebilir ve sonunda size zarar verebilir. Ancak, iyi bir varlık yönetim sistemine (DAM) sahip olarak bunu önleyebilirsiniz.

Pazarlama Stratejilerinde KPI Nedir?

Bir KPI’nın ne olduğunu bilmiyor olsanız bile, muhtemelen bu terimi bir kereden fazla duymuşsunuzdur. Anahtar Performans Göstergesi anlamına gelir. Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre en büyük başarılarından biri, çevrimiçi gerçekleştirilen tüm eylemleri ölçme yeteneğidir.

Yazımızı İncelemekTıklayın: Pazarlama Stratejilerinde KPI Nedir?

dijital kaynaklar neo blog