SEO İçeriğini Birden Çok Dilde Geliştirme

Yazan Kaan YARLIGAN, 10 Ağustos 2021

Markanız birden fazla dilde iş yapıyorsa, hreflang etiketleri ve bunların SEO‘yu nasıl etkilediği hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Hreflang etiketlerinin ne olduğunu, SEO için neden önemli olduklarını ve bunları pazarlama stratejinizde nasıl kullanacağınızı anlatacağız.
Services Neo Blog 0002

Hreflang Etiketleri nedir?

Hreflang etiketleri, bir web sitesi veya web sayfası için farklı dilleri belirten html özellikleridir. Siteniz birden fazla dildeyse, hreflang etiketleri, Google’a konumlarına göre kullanıcılara hangisinin görüntüleneceğini bildirir.

Sitenizin İngilizce sürümü için bir etiket şöyle görünür: hreflang=”en”.

Hreflang etiketleri, diller arasında ayrım yapmaktan daha fazlasını yapar, ayrıca bölgesel varyasyonları ve lehçeleri de belirtirler. Örneğin, ‘en-us’ ve ‘en-gb’ düşünün. Her iki sayfa da İngilizcedir, ancak kendi yazım farklılıkları vardır. Aynı şey, diyelim ki İspanya’da İspanyolca konuşuluyor, Meksika’ya karşı da geçerli. hreflang etiketlerindeki kod, kullanıcıları bulundukları yere göre sitenizin bir sürümüne yönlendirir.

İngilizce hreflang=”en-en” ve Meksika hreflang=”es-mx” için bir hreflang etiketi.

Hreflang Etiketleri SEO için neden önemlidir?

İçeriğinize hreflang etiketlerini uygulamanın birkaç nedeni vardır. Kullanıcı deneyimi perspektifinden ve SEO açısından anlamlıdırlar. hreflang etiketleri trafiği mutlaka artırmasa da, onu korumak için önemlidir. Birden fazla dilde iş yapıyorsanız, hreflang etiketlerini kullanmanın temel nedenleri şunlardır:

Hemen çıkma oranını düşürür – UX deneyimi açısından, anlamadığınız bir dilde bir sayfaya gönderilirseniz, arama sonuçlarını tıklamanız olasıdır. Bu, kullanıcılar için son derece sinir bozucu olabilir ve sitenizin hemen çıkma oranını artırır, bu da SEO’nuzu ve sıralamanızı olumsuz etkiler.

Konuma özel bilgileri gösterir – İçeriğinizin yalnızca doğru dilde gösterilmesini değil, konuma özel varyasyonların kullanıcıya özel olmasını da istersiniz. Para birimi, nakliye seçenekleri ve mevsimselliği içeren konuma dayalı lojistik soruların kullanıcı için anlamlı olması gerekir. Aksi takdirde, kullanıcılar yine hüsrana uğrayacak ve sayfanızdan ayrılacaktır.

Yinelenen içerik – Hreflang etiketleri, Google’ın dil varyasyonlarındaki içeriğinizin yinelenen içerik olmadığını bilmesini sağlar. ABD, İngiltere ve Avustralya pazarları için İngilizce içerik benzer olacaktır, ancak para birimi ve bazı kelimelerin kullanımı/yazımı farklılıkları olacaktır. Hreflang etiketleri olmadan, Google bunu, SEO için kötü olduğunu bildiğimiz gibi kopyalanabilecek veya çalınabilecek yinelenen içerik olarak görecektir. Hreflang etiketlerinin kullanılması, arama motoruna bu ayrımı gösterir.

Sayfada geçirilen süreyi artırır – Daha yüksek bir hemen çıkma oranının SEO’yu olumsuz etkilemesi gibi, sayfalarınızda daha fazla zaman geçirmek SEO’yu artırır. Bu, Google’a sayfanızın alakalı olduğunu bildirir ve kullanıcıların sorularını veya arama amacını yanıtlar.

Sıralama Sinyalleri – Hreflang sayfalarının kümeleri, SEO suyunun başka bir kaynağı olan birbirlerinin sıralama sinyallerini de paylaşır.

Hreflang Etiketleri Nasıl Eklenir

Buraya kadar okuduysanız, muhtemelen birden fazla dilde/yerde sayfalarınız var veya bunları oluşturmak istiyorsunuz. hreflang etiketleri eklemek çaba gerektirir ve bunu doğru yapmak için biraz zaman ayırmanız gerekir. Bununla birlikte, hreflang etiketlerini kullanmak çok zor değildir ve yapılan işe değer. 3 ipucu ile başlayarak, hreflang etiketleri ekleme işlemini adım adım gerçekleştirelim.

hreflang kodlarınızı doğrulayın – Kullanılan her dil ve bölgesel varyasyon, ISO 639-1 biçiminde karşılık gelen bir koda sahiptir. Bu, ‘biz’ veya ‘de’ gibi iki harfli bir koddur. Bu öznitelikleri hreflang etiketinizde kullanmadan önce, dizinde var olduğunu doğrulamanız gerekir. “Wikipedia‘daki bu liste, başlamak için harika bir yerdir.”

Bölgesel farklılıklar işin zor yanı ve hataların en sık yapıldığı kısımdır. Kodların ISO 3166-1 Alpha 2 formatında olması gerekir.

Dönüş bağlantılarını kullanın – Kullandığınız her dil ve varyasyon için geri dönüş bağlantılarından yararlanmak isteyeceksiniz. Her URL’nin diğer tüm URL’lere dönüş bağlantıları olması ve standart sürüme yönlendirmesi gerekir. Bu, arama motorlarının tanıdığı ve yinelenen içerik için sizi cezalandırmamalarını ve sıralamalarınızı düşürmemelerini sağlayan karşılıklı bir ilişki oluşturur. Ses karmaşık mı? Bu kılavuz, rel=canonical’i daha derinlemesine açıklar.

Kendi kendine referans veren bağlantılar – Kendi kendine referans veren bağlantıları hreflang etiketlerinizde de kullanmak istiyorsunuz. Bu, her etikete ana URL’yi eklemek anlamına gelir.

Diyelim ki bir İngilizce sayfamız var: https://servicesneo.com/en

Ve bir Alman sayfası: https://servicesneo.com/de

Her sayfa şu hreflang etiketlerinin her ikisini de içermelidir:

<link rel=”alternate” hreflang=”de” href=”https://servicesneo.com/de” />

<link rel=”alternate” hreflang=”en” href=”https://servicesneo.com/en” />

Hreflang Etiketlerini Uygulamak

HTML Hreflang Bağlantı Elemanları

hreflang etiketlerini uygulamanın en kolay yolu. Seçtiğiniz hreflang etiketini sayfanızın <head> etiketine eklemeniz yeterlidir. Kaç tane dil varyasyonu üzerinde çalıştığınıza bağlı olarak, her bir varyasyonun diğer varyasyonlara bağlanması gerektiğinden, bu oldukça zaman alıcı olabilir. Birçok dili olan daha büyük siteler için, yükleme sürelerini yavaşlatacağından en iyi seçim değildir.

Önceki örneğimizi kullanarak, bu sefer üç varyasyonlu bir İngilizce sayfa ile:

<link rel=”alternate” href=”https://www.servicesneo.com/” hreflang=”tr” />

<link rel=”alternate” href=”https://www.servicesneo.com/en-gb/” hreflang=”en-gb” />

<link rel=”alternate” href=”https://www.servicesneo.com/en-au/” hreflang=”en-au” />

XML Site Haritası

hreflang etiketlerini uygulamak için başka bir seçenek de XML site haritası işaretlemesini kullanır. Bunu yapmak için, etiketi her URL’ye eklemek için XML site haritalarındaki xhtml:link özniteliğini kullanırsınız. Komplikasyonlar açısından en kötü gibi görünse de avantajları vardır. Birincisi, her değişiklik yaptığınızda ayrı ayrı düzenlenmesi gereken HTML dosyalarından farklı olarak tek bir dosyadır. Ayrıca, diğer iki yöntemi kullanan ekstra kod nedeniyle yaşanan yavaşlama, XML site haritası üzerinden hreflang etiketleri eklerken geçerli değildir.

<url>

<loc>https://www.servicesneo.com/uk/</loc>

<xhtml:link rel=”alternatif” hreflang=”en” href=”https://www.servicesneo.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au” href=”https://www.servicesneo.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb” href=”https://www.servicesneo.com/uk/” />

</url>

<url>

<loc>https://www.servicesneo.com/</loc>

<xhtml:link rel=”alternatif” hreflang=”en” href=”https://www.servicesneo.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au” href=”https://www.servicesneo.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb” href=”https://www.servicesneo.com/uk/” />

</url>

<url>

<loc>https://www.example.com/au/</loc>

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en” href=”https://www.example.com/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-au” href=”https://www.example.com/au/” />

<xhtml:link rel=”alternate” hreflang=”en-gb” href=”https://www.example.com/uk/” />

</url>

HTTP Üstbilgileri

HTML tabanlı olmayan içeriğe hreflang etiketleri eklerken kullanılacak yöntem budur. Bu, PDF’ler gibi belgeleri içerir, ancak isterseniz normal HTML sayfaları için de çalışabilir. HTML öğeleri eklemek gibi, bu yöntem de birçok varyasyonunuz varsa çok fazla kod ekler. Diyelim ki sitemizin İspanyolca, İtalyanca ve Macarca PDF versiyonlarına sahip olmak istiyoruz. Etiketlerimiz şöyle görünür:

Bağlantı: <https://es.servicesneo.com/document.pdf>; rel=”alternatif”; hreflang=”es”,

<https://it.servicesneo.com/document.pdf>; rel=”alternatif”; hreflang=”it”,

<https://hu.servicesneo.com/document.pdf>; rel=”alternatif”; hreflang=”hu”

Hreflang x-varsayılan

Bilmeniz ve uygulamanız gereken çok önemli bir özellik. Hreflang x-default, konumları ve/veya tarayıcı ayarları mevcut varyasyonlarınızdan herhangi biriyle eşleşmezse, kullanıcılara sayfanın varsayılan bir sürümünü gösterir. Hreflang x-default şöyle görünür:

<link rel=”alternate” href=”https://www.servicesneo.com/” hreflang=”x-default” />

Hreflang Araçları

hreflang uygulamasında size yardımcı olabilecek bir dizi araç vardır. Burada bunlardan ikisini, Hreflang etiket oluşturucu aracını ve Hreflang XML site haritası oluşturucusunu paylaşacağız.

1. Hreflang tags

Aleyda Solis tarafından oluşturulan bu araç, sizin için bağlantı öğeleri oluşturmaya yardımcı olarak hreflang etiketlerinizi oluştururken hem zamandan hem de emekten tasarruf etmenizi sağlar.

2. Hreflang XML sitemap generator

Erudite tarafından geliştirilen XML site haritası aracı bir tanrı göndermesidir. Her dilin URL’lerini içeren bir CSV dosyası eklemeniz yeterlidir; bu araç sizin için XML site haritasını oluşturacaktır. CSV’nize de bir x varsayılan URL’si eklediğinizden emin olun.

servicesneoallbanner scaled
dijital kaynaklar neo blog