Logo
Bize Ulaşın
A9 Algorithm (A9 Algoritması)2021-10-08T12:49:12+03:00

A9 Algorithm (A9 Algoritması)

A9 Algoritması nedir? – Tanım

A9 algoritması, Amazon tarafından arama sonuçlarında hangi ürünlerin görüneceğini seçmek için kullanılan sistemdir. Müşteriler web sitesinde belirli bir ürünü aradığında, algoritma bir dizi faktörü göz önünde bulundurarak, arama sonuçlarını müşterinin sorgusuyla en iyi şekilde eşleştirmeye çalışır.

A9 algoritmasının temel mekanizması anahtar kelimelere dayanmaktadır. Onu Google gibi arama motorlarından ayıran şey, davranışsal faktörlere güçlü bir şekilde vurgu yapmasıdır: TO (arama sonuçlarındaki tıklama sayısı), satış dönüşüm oranı ve satış değerinin kendisi (bir kullanıcının bir kerede kaç ürün satın aldığına bağlı olarak).

Amazon bir ticaret şirketidir ve bu nedenle arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alan ürünler, satış yapma olasılığı daha yüksek olan ürünlerdir – iyi bir satış geçmişine ve yüksek bir dönüşüm oranına sahiptirler.

Amazon SEO’da ustalaşma ve ürün sıralamalarını iyileştirme konusunda kapsamlı bir kılavuz hazırladık.

algorytm a9

A9 Algoritmasının Temel Faktörleri Nelerdir?

Belirli bir ürün için arama sonuçlarının sıralamasını belirleyen Amazon’un A9 algoritmasının temel faktörleri şunları içerir:

  • Satış geçmişi (CTR, CR, satış değeri) – ürün Amazon’da ne kadar iyi satarsa, arama sonuçlarında o kadar yüksek sıralanır.
  • Fiyat – ürününüz için belirlediğiniz fiyat, dönüşüm oranlarını ve satış performansını önemli ölçüde etkileyebilir.
  • Metin, başlık ve ürün açıklamaları gibi kriterler dikkate alınarak belirli bir sorguyla doğru şekilde eşleştirilir.
  • Ürün Bulunabilirliği – stoktaki ürünlerin geçmişi, belirli bir ürün araması için ürünlerin sıralamasını belirlemenize kesinlikle yardımcı olabilir.
  • Görüntülerin kalitesi ve miktarı – görüntüler, Amazon sıralamasındaki performansla doğrudan ilgili bir faktör değildir. Ancak, tıklama oranı ve dönüşüm oranı üzerinde önemli bir etkiye sahiptirler.
  • Müşteri geri bildirimi – İncelemeler, Amazon’daki ürün sıralamanızı etkileyebilecek başka bir dolaylı faktördür. Müşteri geri bildirimi, daha yüksek bir ürün sıralamasına katkıda bulunacak olan dönüşüm oranını önemli ölçüde etkileyebilir.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.