Logo
Bize Ulaşın
Average CPC (Ortalama TBM)2021-10-11T15:56:22+03:00

Average CPC (Ortalama TBM)

Ortalama Tıklama Başına Maliyet (Ort. TBM) nedir? – Tanım

Ortalama TBM (tıklama başına maliyet), reklamınıza yapılan her tıklama için ödemeniz gereken ortalama tutarı gösterir. Gerçek TBM’ye göre hesaplandığı için maksimum tıklama başına maliyetten (maks. TBM) farklıdır.

average-cpc-sozluk-seo-sem

Average CPC – Ortalama TBM Nasıl Hesaplanır?

1- Reklamınızın iki tıklama oluşturduğunu varsayalım – ilkinin maliyeti 1 TL, ikincisinin maliyeti 1,20 TLdir. Bu nedenle, ortalama tıklama başına maliyet [2,20 TL (toplam maliyet) ÷ 2 (tıklama sayısı)] = 1,10 TLdir.

2- Kampanyanın maliyeti 1.000 TL’ydi ve 2.000 tıklama aldınız – ortalama tıklama başına maliyet 0,5 TLdir.

Ortalama TBM Nasıl Tahmin Edilir?

Bu bilgileri her kampanya için ayrı ayrı alabilirsiniz. Google Ads kontrol panelinde yerleşik olarak bulunan güçlü bir araç olan Anahtar Kelime Planlayıcı’yı kullanın. Arama ağı kampanyalarınız için tahmini ortalama TBM’yi orada kontrol edebileceksiniz.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.