Logo
Bize Ulaşın
CPC-Tıklama-Başına-Maliyet2021-10-22T11:11:39+03:00

CPC (Cost Per Click)

CPC (Tıklama Başına Maliyet) Nedir? – Tanım

CPC (TBM olarak da bilinir), bağlantı veya banner reklamınıza yapılan tıklama başına ödemeniz gereken son tutardır.

Genellikle, tıklama başına ödemek istediğinizi beyan ettiğiniz en yüksek maliyet olan maksimum TBM’den farklıdır.

CPC-TBM-sozluk-seo-sem

CPC (TBM) Nasıl Çalışır?

Google Ads‘deki bir açık artırma sırasında, reklam sıralaması eşiğine ulaşmak ve rakiplerinizin reklamlarını geçmek için gereken mümkün olan en düşük reklam maliyetini ödersiniz. Bu, maksimum TBM 1 TL ve rakip reklam 0,40 TL ı olarak ayarlanırsa, belirli bir açık artırmada TBM’nizin (gerçek tıklama başına maliyet) 0,41 TL olacağı anlamına gelir. Reklam Sıralaması eşikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, resmi Google Ads Yardım web sitesini ziyaret edin.

Bu kuralın yalnızca belirli bir faturalandırma modeli için geçerli olduğunu unutmayın.

CPC (Tıklama Başına Maliyet)’i Neler Etkiler?

Reklam sıralaması, diğer şeylerin yanı sıra reklam kalitesi (ör. reklam alaka düzeyi, açılış sayfası kalite puanı veya beklenen TO), maksimum TBM grubu, reklam uzantıları veya reklam biçimleri tarafından belirlenir. Sıralama daha sonra reklamın nerede görüneceğini ve onunla birlikte görüntülenen uzantı türlerini belirlemek için kullanılır. Ayrıca, bu hedefe ulaşmakta sıralamada doğru puanı almadığı için reklam hiç görünmeyebilir.

Tıklama Başına Maliyet Örneği

Google’da arama sonuçlarında reklam görüntülemek için en fazla dört reklam konumu vardır. Açık artırmaya beş reklamveren (A, B, C, D, E) girer. Rakiplerin reklam sıralaması şu şekildedir: A: 5, B: 8, C: 12, D: 20 ve E: 30. Bir reklamı görüntülemek için gereken minimum sıralamanın 10 olduğunu varsayalım. Yani sadece üç reklamveren bunu karşılıyor. koşul (C, D, E). Reklamverenler, reklamları için aşağıdaki rakipten yalnızca 0,01 TL daha fazla ödeyecektir. E rakibi maksimum TBM’yi 1 TL, D rakibi 0,90 TL ve C rakibi 0,65 TL olarak ayarladıysa, rakip C 0,65 TL, rakip D: 0,66 TL ve rakip E: 0,67 TL ödeyecektir.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.