Logo
Bize Ulaşın
Crawl Budget Tarama Bütçesi2021-10-22T11:12:26+03:00

Crawl Budget (Tarama Bütçesi)

Crawl Budget (Tarama Bütçesi) Nedir? – Tanım

Tarama bütçesi, Google robotlarının belirli bir siteyi dizine eklemek için ne kadar kaynak (zaman ve bilgi işlem gücü) harcadığını belirler. Bu, arama motoru dizinine eklenen sayfa sayısını ve dizin oluşturma sıklığını yansıtır. Tarama bütçesi, diğerleri arasında şunlardan etkilenir:

  • tarama hızı sınırı – arama motoru robotları tarafından kısa sürede taranan sayfa sayısı,
  • tarama durumu – düşük sunucu yanıt süresi, doğru yanıt kodları, yükleme hızı,
  • tarama talebi – diğerlerinin yanı sıra içerik güncellemelerinin sıklığına, web trafiğine bağlı olan (yeniden) tarama talebi,
  • sayfa boyutu, JavaScript kodunun kullanımı – JS’li sayfalar daha fazla indeksleme bütçesi alır.

Web Sitemin Tarama Bütçesini Nereden Kontrol Edebilirim? 

Google Search Console‘da “Eski araçlar ve raporlar” bölümüne gidin ve “Tarama istatistikleri”ni seçin. Orada 3 tablo bulacaksınız:

  1. Günlük taranan sayfa sayısı,
  2. Günlük indirilen kilobayt,
  3. Bir sayfayı indirmek için harcanan süre (milisaniye cinsinden).
crawl-budget-sozluk-seo-sem

Bunlar son 90 günün verileridir. Onlara dayanarak, bu süre boyunca tarama bütçesinin nasıl değiştiğini belirleyebilirsiniz.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.