Logo
Bize Ulaşın
KPI2021-10-22T13:03:22+03:00

KPI (Key Performance Indicators)

KPI (Key Performance Indicators) Nedir? – Tanım

KPI (Temel Performans Göstergeleri), genel ilerlemeyi değerlendirmek ve elde edilen sonuçları belirlemek için belirli bir sürecin başında belirlenen göstergelerdir. Pazarlama, organizasyon veya finansman gibi birçok alanda tasarlanabilirler.

Temel Performans Göstergeleri, bir şirketin, belirli bir departmanın veya projenin nasıl çalıştığını tanımlamak, hangi alanların verimsizliklerle karşı karşıya olduğunu kontrol etmek ve işlerin zaman içinde nasıl değiştiğini göstermek için faydalıdır. Düzgün tanımlanmış KPI şunları yapmalıdır:

  • basit ve net olun,
  • nicel olmak,
  • Belirli bir süreç için önemli hedefler belirlemek,
  • düzenli olarak değerlendirilmelidir.

Diğer bir deyişle, kilit performans göstergeleri projemizin hedeflerine ulaşıp ulaşmadığını, bazı sınırlamaların olup olmadığını ve ilerleme kaydedip etmediğini gösterir.

kpi-seo-sem-sozluk

KPI ve SEO 

SEO‘da, diğer tüm işlemlerde olduğu gibi, KPI’ları da belirleyebiliriz. SEO sürecindeki önemli metrikler, Google Search Console kullanılarak ölçülebilen sayfa gösterimleri ve tıklamalardır. Bize ilgili bilgileri sağlayan diğer göstergeler, Google Analytics’teki oturum sayısı veya ilk 10’daki anahtar kelimelerdir. E-ticaret için KPI’lara örnek, dönüşüm oranı veya istenen diğer işlemler olabilir.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.