Logo
Bize Ulaşın
Page Rank2021-10-27T15:29:53+03:00

Page Rank

Page Rank (Sayfa Sıralaması) Nedir? – Tanım

Page Rank, web sayfalarının kalitesini ve önemini değerlendirmek için geliştirilen ilk Google algoritmasıdır. Dizine eklenen sayfalara 0 ile 10 arasında belirli bir sayı değeri atar; burada 0, en düşük ve 10 – en yüksek kaliteyi gösterir.

Page Rank’in Tarihçesi

Algoritma, Google’ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin tarafından Stanford Üniversitesi’ndeki çalışmaları sırasında geliştirildi. İlginç olan, PageRank algoritmasının adını Larry Page ve web sayfaları kavramından almıştır.

PageRank nedir? Algoritmanın adı Google’ın ticari markasıdır. PageRank, 1998 yılında Stanford Üniversitesi tarafından patentlendi ve lisans hakları, 2005 yılında 336 milyon dolar değerinde olan 1.8 milyon hisse karşılığında Google’a geçti.

Önemli olan, 2016’dan beri PageRank verileri artık mevcut değil – gizli hale geldi. Verilerin hala kullanılıp kullanılmadığından emin olamayız. Değişiklikler nedeniyle, SEO araçları kendi sayfa kalitesi ölçümlerini oluşturdu:

  • Moz’da Domain Authority (DA) ve Page Authority (PA),
  • Majestic’te Trust Flow (TF) ve Citation Flow (CF),
  • Ahrefs’te alan adı derecelendirmesi (DR) ve URL derecelendirmesi (UR).
page-speed-seo-sem-sozluk

Page Rank Algoritması

Algoritmanın basitleştirilmiş modeli aşağıdaki gibidir:

pagerank-calculate
  • PR – Belirli bir sayfanın Sayfa Sıralaması,
  • d – sönümleme faktörü, genellikle 0.85 civarında,
  • N – web sayfalarının sayısı,
  • L – belirli bir web sayfasına işaret eden geri bağlantıların sayısı.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.