Logo
Bize Ulaşın
Sitemap2021-11-01T12:12:19+03:00

Sitemap

Sitemap (Site Haritaları) Nedir? – Tanım

Sitemap (Site haritası), bir sunucuda bulunan XML biçimindeki bir dosyadır. Belirli bir web sitesinin sayfalarının bir listesini içerir ve Google tarayıcılarını (aynı zamanda Yahoo, Bing ve diğer büyük arama motorlarını) web sitesi yapısı ve içeriği hakkında bilgilendirir.

sitemap-seo-sem-sozluk

Sitemap Ne İşe Yarar?

XML site haritası dosyası, sayfa indekslemeyi kolaylaştırmayı amaçlar. Bu, özellikle çok sayıda sayfa içeren karmaşık web siteleri için önemlidir. Ayrıca, son sayfa güncelleme tarihi, belirli bir sayfanın önceliği ve resim sayısı gibi bilgileri de içerebilir. Doğru bir şekilde uygulandığında, özellikle yakın zamanda eklediğiniz öncelikli sayfaların hızlı bir şekilde dizine eklenmesini sağlar.

XML Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

XML site haritaları oluşturmaya yardımcı olmak için çevrimiçi olarak hem ücretsiz hem de ücretli birçok araç bulunmaktadır. Bazı SEO uzantıları, böyle bir dosya oluşturmak için yerleşik bir seçeneğe sahiptir. Bir site haritası en fazla 50.000 URL içerebilir. Bir site haritasının doğru uygulanıp uygulanmadığı nasıl kontrol edilir? Bir sunucuya yüklemek ve Google Arama Konsolu aracına ve robots.txt dosyasına bir bağlantı eklemek gereklidir. Dosyanın yukarıda belirtilen araçta, SEO uzantılarında (ör. Açık SEO İstatistikleri) ve en etkili şekilde site kodunda uygulanıp uygulanmadığını kontrol edebilirsiniz.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.