Logo
Bize Ulaşın
Spam2021-11-01T12:20:37+03:00

Spam

Spam Nedir? – Tanım

SEO’da spam, düşük kaliteli içeriğe sahip alakasız sayfalar oluşturmanın yanı sıra SEO sürecine siyah şapka uygulamaları gerçekleştirmeyi içerir. Bilgisayar korsanları bir web sitesini ele geçirdiğinde, genellikle içeriğini etik dışı ve hatta yasa dışı olacak şekilde değiştirirler. Bu genellikle arama sonuçlarında üst sıralarda yer alan ve uzun süredir görünürlüklerini artıran sitelerle ilgilidir.

SEO Spam Türleri

En yaygın SEO spam uygulamaları şunları içerir:

  • Spam bağlantılar – yüksek kaliteli ve güvenilir sitelerden sitenizi gösteren bağlantılar sitenizin sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olur. Bilgisayar korsanları bunun farkındadır, bu yüzden kullanıcıları saldırıya uğramış bir web sitesine yönlendiren kötü niyetli düşük kaliteli geri bağlantılar oluştururlar.
  • Spam anahtar kelimeleri – SEO spam göndericileri, hizmetlerini veya ürünlerini sıralamak ister. Bu amaçla black hat SEO tekniklerini kullanırlar ve anahtar kelimelerini sitenin tamamına yerleştirirler. Bunları genellikle site sahibi veya kullanıcılar tarafından fark edilmeyecek bölümlere yerleştirirler. Ancak, birisi bu anahtar kelimeleri Google’da aradığında siteniz sıralamada görünecektir.
  • Spam içerik ve sayfalar – bilgisayar korsanları da sıklıkla SEO için optimize edilmiş blog gönderilerinin tamamını ekler veya arama motorlarını manipüle etmek için yeni sayfalar oluşturur. Genellikle bu tür blog yazılarını veya sayfalarını menüde görmezsiniz.
  • Posta spamı – genellikle, web sitesi dışında, iş e-postaları da saldırıya uğrar ve diğer spam faaliyetleri için kullanılır. Bu çok zararlıdır çünkü spam alıcıları e-postalarınızı işaretlemeye başlarsa tüm alan adı kara listeye alınabilir. Bu şekilde, e-posta hesabınızdan gönderilen mesajlar, alıcılarınızın çoğu tarafından otomatik olarak spam olarak işaretlenecek ve bu da müşterilerinizi kaybetmenize neden olabilir.
  • Spam reklamlar – afişleriniz, pop-up’larınız, reklamlarınız, harekete geçirici mesaj (CTA) öğeleriniz de saldırıya uğrayabilir ve ürünlerini ve içeriklerini tanıtmak için bilgisayar korsanları tarafından değiştirilebilir. Bu nedenle, kullanıcılar artık sitenize ve yayınladığınız içeriğe güvenmeyecektir.

Spam İle Mücadele ve Kendinizi Korumanın En İyi Yolları

Ne yazık ki, siber saldırılardan tamamen kaçınmak imkansızdır. Ancak, kendinizi bunların çoğundan korumanıza yardımcı olacak bazı yollar vardır. İşte kanıtlanmış bazı yollar:

Güncellemeler

CMS’nizi, eklentileri ve site temalarını güncellemeyi unutmayın. Sonuçta, yazılım kusurları siber saldırıların en yaygın nedenidir, bu nedenle düzenli güncellemeler web sitenizin güvenliğini artıracaktır.

reCAPTCHA’yı Kullanın

Kullanılan ReCAPTCHA örneğin; kullanıcıların kaydolması veya oturum açması gereken sayfalarda, botların web sitenize erişmesini önlemeye yardımcı olur.

Güçlü Parolalar Kullanın

Herhangi bir web sitesinde hesap oluştururken, kırılması zor olan güçlü şifreler kullanmanız gerektiği bilinen bir gerçektir. Güçlü parolalar oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olan parola yöneticilerini kullanmanız önerilir.

WAF

WAF (Web Application Firewall – Web Uygulaması Güvenlik Duvarı), web sitelerini korumak için kullanılır. Sitenizi çeşitli siber saldırılardan korumaya yardımcı olduğu için kullanmaya değer.

Dijital Kaynaklar

Burada SEO, SEM, çevrimiçi pazarlama ve dijital reklamcılık için faydalı ve değerli içeriğimize tamamen ÜCRETSİZ erişebilirsiniz! İçerikler arasında en son çevrimiçi pazarlama trendleri hakkında makal”eler, kurslar ve web seminerleri ve kendi dijital stratejinizi oluşturmanıza yardımcı olacak en iyi araçlar bulacaksınız.

Services Neo, SEO & SEM Sözlüğü, daha fazlasını bilmek isteyenler için oluşturuldu. İhtiyaçlarınızı karşılamak için, sürekli olarak güncellediğimiz ve yeni sorunlarla takviye ettiğimiz bir SEO/SEM terimleri ile karşınızdayız.

Services Neo

Services Neo, arama motorlarından ve ücretli reklamlardan (SEO / SEM) web sitesi trafiği oluşturma konusunda uzmanlaşmış bir çevrimiçi pazarlama ajansıdır. Müşterilerimizin %80’inden fazlası hızla büyüyen e-ticaret endüstrisindendir.